Rozhovory

Lomnice nad Popelkou po 24 letech bez přehlídky

Lomnice nad Popelkou měla i v roce 2021 hostit přehlídku souborů Jizerské oblasti tradičně během prvního březnového víkendu. Tradice ale bude z pochopitelných důvodu poprvé za dvacet čtyři let přerušená. Na otázky ohledně zrušené přehlídky, plánů a spolkového života, odpovídal ředitel přehlídky a její dramaturg, člen DS J. K. Tyla Lomnice nad Popelkou a náčelník lomnického Sokola, Petr Sádek (PS).

Přehlídka v Lomnici nad Popelkou – je postupovou přehlídkou ochotnických souborů Jizerské oblasti SČDO v oboru činohra a hudební divadlo. Pořádá ji Divadelní spolek J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou ve spolupráci s Jizerskou oblastí SČDO. Přehlídka je vyhlašována v souladu s propozicemi národních soutěží, které pořádá Národní informační středisko pro kulturu, jeho útvar NIPOS-ARTAMA Praha, z pověření Ministerstva kultury České republiky. Koná se každoročně na začátku března a lze z ní postoupit na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla, Divadelní Piknik Volyně.

Činnost DS J. K. Tyla Lomnice nad Popelkou v roce 2020

Petře, vraťme se spolu o rok zpět. Co jste stihli v rámci DS J. K. Tyla, když se ještě mohlo hrát a tvořit?

PS: My jsme měli veliké štěstí, protože jsme v roce 2020 stihli naši přehlídku, která byla z mého pohledu velmi vydařená. Byla to poslední přehlídka, protože o týden později přišla série omezení a zákaz divadel. Pak už jsme museli přerušit i zkoušení nové hry, Dámského krejčího, takže loni nebyla asi po třiceti letech lomnická divadelní premiéra. V letním období, když byla situace lepší, jsme stihli odehrát několik představení hry Mnoho povyku pro nic, odjeli jsme i letní turné Noci na Karlštejně na hradech. Po této stránce toho bylo relativně hodně. Přišlo i období, kdy jsme mohli zkoušet, to ale netrvalo moc dlouho. Vedle divadla jako takového jsme vyrazili společně na výlet, na společnou dovolenou do Alp, kde bylo asi 25 členů spolku, proběhl víkend v Krkonoších, takže samé příjemné věci.

On-line aktivity během pandemie

Divadlo se přesunulo do on-line prostředí a vy jste svým příznivcům nabídli natočená archivní představení.

PS: Celý květen a červen dvakrát týdně jsme pouštěli na internetu hry z naší historie, šli jsme až do roku 1999. Když jsme se sami na představení dívali, tak si člověk uvědomil, kolik herců, hereček a členů spolku už není mezi námi, takže to bylo i smutné vzpomínání. Bylo ale zajímavé si uvědomit, jak se střídají generace. Během běžné činnosti, pokud není nějaké výročí a významná akce, není tolik času a tolik prostoru ohlédnout se a zavzpomínat, tak takhle jsme si připomněli historii divadla a naše kolegy a kamarády.

DS J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou, Muž sedmi sester
DS J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou, Muž sedmi sester

Kdyby se teď otevřela divadla, co můžete nabídnout, co máte na repertoáru?

PS: Je to hra Mnoho povyku pro nic, muzikál Noc na Karlštejně a taky pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků. Sněhurka se tedy už dlouho nehrála, ale kdybychom dostali nabídku a měli štaci, tak naskočíme, oživíme a můžeme vyrazit.

Významný rok pro ochotníky i budovu divadla

Loňský rok byl z pohledu historie významný jak pro lomnické ochotníky, tak také pro budovu divadla.

PS: Ano, budova divadla stojí již 90 let a ochotnické divadlo v Lomnici nad Popelkou funguje už 195 let. Nezdá se to, ale jedno výročí střídá další. My jsme vždy měli tendenci připravit něco zajímavého a uctít tradici a historii. Mnozí jistě vzpomenou na 190. výročí spolku, to jsme vydali almanach a byla premiéra Strakonického dudáka. Jméno autora, tedy J. K. Tyla, máme v názvu spolku i v názvu budovy divadla. Do toho přišlo 100 let republiky, to jsme hráli hru Narozen 28. října, pak přišly velké, již zmíněné hry, tedy Mnoho povyku pro nicNoc na Karlštejně, což byla oslava divadla sama o sobě.

200 let lomnického Tyla se blíží

Velké výročí, tedy 200 let lomnických ochotníků, bude za chvíli. Začínáme se bavit o tom, co budeme hrát a co připravíme pro spolek i pro příznivce a návštěvníky. Navíc už existují plány na postupnou rekonstrukci divadla, pracuje se na studii. Budova je památka, je to složitější, ale my cítíme velkou oporu ve vedení města. Rekonstruovat by se mělo zázemí, sedačky, sklady, i bar. Zajímavostí je, že naše divadlo si postavili sami ochotníci.

DS J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou, Narozen 28. října
DS J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou, Narozen 28. října

Divadelní přehlídka v Lomnici nad Popelkou

Dostáváme se k přehlídce souborů Jizerské oblasti. Lomnice před lety převzala štafetu po Železném Brodě.

PS: To bylo v 90. letech. Divadelní přehlídky v Lomnici vždycky byly, tedy činoherní i loutkářská. Jeden z našich členů a velký pamětník Láďa Novák žil a žije pro kulturu a pro divadlo. Když se po revoluci formovala kulturní a ochotnická scéna, byl u toho, když se přehlídka usadila u nás v Lomnici. Už kolikrát nás napadlo, že bychom přehlídku rádi někomu přenechali, jenže po tom roce bez divadla se mi stýská, je mi po divadle smutno, takže teď naopak přesně vím, že přehlídku nepustíme a příští rok připravíme.

Zrušená divadelní přehlídka

Přehlídka měla proběhnout ve dnech 4. až 7. března 2021, ovšem padlo rozhodnutí, že nebude ani v náhradním termínu. Zdá se, že za těch 24 let je to ojedinělá situace.

PS: Je to výjimečný stav. Ještě v prosinci a na začátku ledna jsme doufali, že by přehlídka mohla být, ovšem situace se vyvíjela jinak. Měli jsme i myšlenky přesunout přehlídku na léto či na podzim. Nakonec jsme se rozhodli, že se budeme soustředit až na příští rok. Chceme se věnovat spolku a zaměříme se více na sebe, abychom se v roce 2022 mohli přehlídky sami zúčastnit a zahrát si.

DS J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou, Mnoho povyku pro nic
DS J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou, Mnoho povyku pro nic

Plány na festival Lomnické kulturní léto

Jaké divadelní plány máte?

PS: Zkoušení Dámského krejčího bylo pozastavené, dokonce několikrát, začínat natřikrát nebylo úplně ideální. Snad se situace zlepší co nejdříve, abychom mohli běžně zkoušet a pracovat i na mimo-divadelních věcech. Tím myslím Lomnické kulturní léto. To je festival, který spolupořádá náš soubor. Dramaturgem je vynikající hudební skladatel, dirigent, režisér a renesanční člověk pan Jaroslav Krček. Uvidíme, jak to bude. Premiéru něčeho nového v rámci Léta asi nestihneme. V Lomnici nad Popelkou jsou teď tři aktivní režiséři, tedy já, moje sestra Verča Sádková a Renata Tomešová, v hlavě máme pár nápadů, hledáme text a tak dále. Chceme připravit něco, co bude motivující i pro náš spolek, abychom se po dlouhé pauze odrazili.

Podívejte se na webové stránky souboru DS J. K. Tyl Lomnice nad Popelkou. Doporučujeme i článek Přehlídkový systém 2021 – víme, jak to bude.