AktualityRozhovory

#jedunahronov 2021- rozhovor s Janem Julínkem

Na profilových fotkách hronovské facebookové komunity utěšeně přibývá rámečků s hashtagem #jedunahronov. A to znamená pouze to, že 91. ročník festivalu Jiráskův Hronov se „úprosně“ blíží. Aby nám to těšení se lépe ubíhalo, oslovili jsme programového ředitele festivalu, Jana Julínka, a pokusili se z něj vytáhnout, co se dalo.

Honzo, ty jsi ředitelem festivalu Jiráskův Hronov (doufám, že počítám správně) letos třetím rokem. Dalo by se říct, že jsi takovým “covidovým” ředitelem. Můžeš úvodem porovnat přípravu loňského ročníku s tím letošním? Byla pro tebe a organizační tým letos po loňské zkušeností “jednodušší” nebo “těžší” příprava?

JJ: Letos už čtvrtým! První byl 88. ročník, kdy semináře ještě zajišťovala Simona Bezoušková. 89. ročník pak byl pro mě poprvé se vším všudy a pak přišel Covid.

Asi bych neřekl, že byl jednodušší nebo těžší. Byl určitě jiný. Stejně jako vloni byla velká nejistota, jestli proběhne, jaká budou opatření a omezení apod. Ale řekl bych, že letos to bylo klidnější po té stresové stránce, protože jsme si všichni zvykli, že opatření se mění na poslední chvíli a moc jsem se z toho letos nestresoval. Asi nás covid naučil brát věci, jak jdou a u nesmyslných opatření apod. se moc nerozčilovat.

Organizace přehlídky

Programová rada a organizační tým

Představ, prosím, v krátkosti členy programové rady a letošního organizačního týmu.

JJ: To asi úplně v krátkosti nepůjde. V první řadě je to Festivalový výbor. Pak dramaturgická rada, která vybírá inspirativní představení a části doprovodného programu. A pak programová rada z pracovníků NIPOS a Města Hronov. 

Co se týká organizačního týmu, tak jsou to opět pracovníci NIPOS a KISu Hronov v čele s Šárkou ČmelíkovouDitou Polákovou

Neprozradíš nám více jmen z výše jmenovaných rad, abychom měli lepší představu?

JJ: Jelikož to nejsou tajné rady, tak určitě. V dramaturgické radě sedí Milan Schejbal, Jaromír hruška a Luděk Horký. Programová rada je složená z odborných pracovníků divadelních oborů NIPOS-ARTAMAředitelky KIS Hronov. Festivalový výbor se skládá ze zástupců Ministerstva kultury České republiky NIPOS-ARTAMA, Města Hronov a KIS Hronov a také ze zástupců organizací a spolků celorepublikově působících v oblasti amatérského divadla a dramatické výchovy v České republice jako jsou Amatérská divadelní asociace, Česká sekce UNIMA, České středisko AITA/IATA, Klub přátel umění v ČR, Kulturní a informační středisko Hronov, Společnost Amatérské divadlo a svět, Svaz českých divadelních ochotníků a Volné sdružení východočeských divadelníků

Skládání divadelního programu

Z kolika přehlídek jste nakonec sestavovali program? Dostala se letos na Jiráskův Hronov i nějaká představení mimo výběrové přehlídky? Jestli ano – jakým způsobem? Kolik představení zhlédneme v rámci hlavního programu?

JJ: Hlavní program nabídne 22 inscenací v 76 představeních. Doprovodný a tzv. off program dalších více než 40 divadelních představení a přes 20 koncertů.

Nakonec se letos podařilo uskutečnit většinu celostátních přehlídek. S výjimkou Otevřena Kolín, Krakonošova divadelního podzimu a Popelky Rakovník. Takže na výběr bylo inscenací dost. Do programu JH se pak podařilo dostat většinu nominací i doporučení.

Mimo tento systém celostátních přehlídek vybrala programová rada jednu inscenaci z neuskutečněného programu KDP jako zástupce venkovských divadel, je to inscenace Řeči Dobřichovické divadelní společnosti.

Místa, na kterých se bude hrát

Ve čtvrtečním Antré VSVD 15. července prozradila výkonná ředitelka Jiráskova Hronova, Šárka Čmelíková, že se mezi herní místa vrací Myšárna. Sokolovna prý zůstává uzavřena a nově přibyla “Meditační zahrada”. Budou jednotlivá “jeviště” nějak programově odlišená? Ve smyslu činohra / experimentální divadlo / pohybové atd.? A co je vůbec ona “Meditační zahrada” zač? Zní to trochu jako místo pro totální “zklidnění diváků”.

JJ: Meditační zahradu zkoušíme jako nový hrací prostor. Letos se tam odehrají dvě inscenace, na nichž prozkoumáme technické možnosti toho prostoru a také zájem diváků. Tak uvidíme.

Ohledně odlišností: Prostory nelze oddělovat nějak dramaturgicky. Spíše to podléhá technickým požadavkům konkrétních souborů. Hlavní vnitřní prostory (Jiráskovo divadlo, Sál Josefa Čapka a Myšárna) jsou určeny pro hlavní a inspirativní program. Venkovní prostory jsou pak pro doprovodný a OFF program. Na velké stage v parku pak budou zejména koncerty a pohádky. Na malé stage pak divadla, která se většinou přihlásila sama v rámci výzvy účasti ve volném programu.

HRONOFF DP (doprovodný program) je velice pestrý a zaplněný mnoha inscenacemi a koncerty. Můžeš nás nalákat na ty, které jsou pro tebe “top”? A které bychom si neměli nechat ujít? Tedy vetkli je mezi představení z hlavního programu?

JJ: Vždycky se snažím této otázce vyhnout, abych někoho neupřednostnil a někoho neopomenul… Myslím, že to záleží na vkusu každého diváka. Někdo si může do programu “vetknout” pohádky, jiný zase Geisslery nebo Slam poetry na náměstí. Myslím, že si v programu každý najde tu svou porci divadla a hudby.

Výstavy a vzpomínání

Na jaké výstavy se na 91. Jiráskově Hronově můžeme těšit?

JJ: Výstav bude několik, ale určitě bych zdůraznil výstavu Jan Císař, věnovanou panu profesoru. V prostorách zimního stadionu Wikov pak např. výstavu, kterou se nám přes všechny problémy podařilo přivést ze Slovenska a určitě bude stát za to, výstava Divadlo väčších možností.

Prof. Jan Císař nás opustil letos a 91. Jiráskův Hronov je tedy první ročník po několika desetiletích, kdy se s ním už nesetkáme. Chystá se ještě nějaká pietní vzpomínka (krom výstavy), abychom se s ním přece jen mohli pomyslně rozloučit? Byť je jasné, že prof. Císař zůstane jako “genius loci” v Hronově ještě přinejmenším několik dalších desítek let…

JJ: Je to bohužel tak. Kromě zmíněné výstavy připravujeme vzpomínkové odpoledne “Jan Císař – gurmán života a divadla”. Proběhne v Sále Josefa Čapka ve středu 4. srpna. 

Konec Hyde parku?

V roce 2019 a 2020 se na programu Jiráskova Hronova konaly pravidelné diskusní večery o divadle – HydePark, které připravoval a moderoval Jan Hnilička. Letos se v programu neobjeví, což nás (a jistě nejen v redakci Divadelníka) velice mrzí. Je to přerušení “dočasné”? Tedy jen pro letošek nebo už napořád? Plánuje se případně nějaká obdobná “oficiální” diskusní platforma? (Vedle neoficiálních rozprav divadelníků v Tritonu či ve Stovce…)

JJ: Pokud budou témata, tak jistě. Myslím si, že v minulých letech se na této platformě oddiskutovalo v podstatě vše spojené s JH a amatérským divadlem, takže se domnívám, že bychom se opakovali. A nemyslím si, že se musí za každou cenu vše udržovat nebo nahrazovat. Vzpomenu například Diskuzní klub, který býval léta součástí programu JH a nyní tak nějak spontánně přešel pod Problémový klub. Spíš budeme hledat nové platformy a jsem přesvědčen, že pokud bude v prostředí Amatérského divadla potřeba, tak se projeví a my na ni budeme určitě reagovat.

Synergie „Mediálního koutku“ a „Antré“

V posledních několika ročnících se každý festivalový den realizoval tzv. mediální koutek. Moderátor Ondřej Lechnýř na schodech před Jiráskovým divadlem zpovídal vybrané hosty. Ani tento mediální koutek letos prý nebude. Místo něho bude probíhat živé vysílání pořadu Antré, za kterým stojí Volné sdružení východočeských divadelníků. Co vedlo k této změně? A co můžeme od živých vysílání očekávat?

JJ: To je špatně pochopeno. Mediální koutek se spojí s Antré a vzniknou Festivalové minuty. Formát těchto dvou pořadů je velmi obdobný a dospěli jsme, společně s Pepou Kopeckým, k závěru, že bude lepší tyto pořady spojit, než aby byly dva obdobné. Také moderátoři budou dva, Josef Kopecký a Ondra Lechnýř. Takže žádná náhrada jednoho druhým, ale synergie!

Nový hashtag a rámeček #jedunahronov

Pro letošní rok jste si pro příznivce festivalu vymysleli nový hashtag  #jedunahronov. K němu jsme z kraje července vyhlásili soutěž, jež probíhala do 14. 7. 2021. Sledujete odezvu hashtagu na sociálních sítích? Používá se?

JJ: S tímto nápadem přišla Šárka Čmelíková a mně se velmi líbí. Začíná se používat a šíří se i úprava profilových fotografíí o rámeček s tímto hashtagem. Kromě toho už jede kampaň v hromadné dopravě a soubory, které jedou do Hronova, budou mít placky a samolepky #jedunahronov. Po krátké době pár týdnů to nelze ještě vyhodnotit, ale myslím, že to má potenciál.

Zájem o semináře v době pandemie

Pro zájemce o semináře letos proběhne 11 dílen a Problémový klub. Vedle toho opět i tradiční Rozborový seminář klubu režisérů, pořádaný SČDO. Jaký byl letos o semináře zájem? Ze strany zájemců ale i lektorů?

JJ: Zájem byl ze všech stran. Seminaristů se přihlásilo kolem 130 a i u lektorů byl zájem velký. Myslím, že všichni si chtějí užít léto v Hronově a věřím, že se to podaří.

Dosáhl některý ze seminářů tak velkého zájmu jako loňský seminář Jevištní řeči Evy Spoustové? Případně má naopak nějaký ze seminářů ještě kapacitu pro “opozdilce”, kteří milují adrenalin rozhodování na poslední chvíli?

JJ: Tradičně jsou zaplněny semináře Štěpána Pácla a Honzy Holce, ale i ostatní semináře jsou na hranici svých kapacit. Pokud by se někdo ještě na poslední chvíli rozhodl do semináře přihlásit, tak určitě vyjdeme vstříc, jak jen to půjde. Ale byl bych nerad, aby se tímto prohlášením příští rok hlásili všichni až po termínu. Přece jen možnosti jsou již omezeny.

Křížem krážem festivalovým taxi

V rámci festivalu je návštěvníkům k dispozici i tzv. “Festivalové taxi”. Pro ty, kteří s ním ještě zkušenost nemají, můžeš tuto službu stručně popsat?

JJ: Jsou k dispozici taxi, která provozují hronovští ochotníci a za podpory partnera ŠKODA AUTO také nové Škodovky. Taxi budou zajišťovat dopravu mezi Hronovem a okolím, aby se návštěvníci dostali na ubytování i v pozdějších hodinách. Bude i posílena hromadná doprava. Takže ti, na které se nedostalo ubytování přímo v Hronově, se mohou dopravovat tímto způsobem.

A nějaký návod „Jak to funguje“? Na zavolání, stopem nebo domluva s řidičem?

JJ: Část dopravy bude jezdit v pravidelných intervalech. To budou například Tranzity, které budou jezdit každou hodinu od Jiráskova divadla. Pak to budou posílené ranní a večerní spoje do a z Hronova, které zajišťuje CDS a Královehradecký kraj. Škodovácké taxi vyjede na zavolání nebo na osobní domluvu s řidičem.

#jedunahronov i v době covidové – době testovací

Jaká covidová omezení, kromě doložení bezinfekčnosti a respirátorů, nás na 91. ročníku čekají?

JJ: Musí se dodržovat všechna aktuálně platná nařízení. Takže je to spíš otázka, na čem se usnesou zákonodárci, ale myslím, že to budou věci na které jsou všichni už zvyklí. Roušky a respirátory, očkování, testování apod. Přímo v Hronově bude v některých dnech k dispozici i testovací centrum. Takže ten, komu vyprší antigenní test, se může přetestovat přímo v Hronově.

Jsou ještě nějaké další novinky, zajímavosti, příjemnosti, ale i třeba nepříjemnosti, které pro návštěvníky festivalu chystáte a výše nezazněly?

JJ: Během uplynulého roku dochází v Hronově k rekonstrukci budovy radnice, takže JH přišel o tuto ubytovací kapacitu. Takže tento tradiční problém JH – ubytování – řešíme právě posílením hromadné dopravy a taxi. Myslím, že na tuto formu pobytu na JH si musíme zvyknout.

Každopádně se na všechny v Hronově těšíme a jak vždycky říkám. Jiráskův Hronov bude takový, jaký si jej udělají návštěvníci. Všichni pořadatelé se pokusí v rámci servisu vyjít všem maximálně vstříc. Když bude mít kdokoliv jakýkoliv problém, dotaz nebo žádost, tak ať se na nás obrátí. A hlavně je potřeba, aby se všichni ráno 30. července vzbudili a řekli si #jedunahronov.

Děkujeme za rozhovor! Těšíme se, doufáme a věříme, že přes všechny útrapy letošního roku bude 91. Jiráskův Hronov milým divadelním setkáním tak jako vždycky.

Všechny potřebné informace ke službám ( vstupenky, možnosti ubytování, program…) visí již teď virtuálně na stránkách 91. ročníku divadelního festivalu Jiráskův Hronov a poté budou k doptání přímo v Hronově fyzicky, jak je zvykem, ve festivalovém Informačním středisku, které je letos na novém místě – v bývalé kavárně Blanka blízko vstupu do parku Aloise Jiráska.

A nezapomínejte své příspěvky na Instagramu a Facebooku označovat hashtagy #jedunahronov, #hronovbude či #prostehronov, ať tu radost šíříte dál i k těm, co letos Jiráskův Hronov třeba nestíhají, ale Instagram a Facebook JH sledují.