Aktuality

Divadelní kurýr 34. – podcast PM

Nejnovější Divadelní kurýr 34. díl, podcast Petra Matouška, přináší další várku pocovidového vývoje v amatérském divadle. Tentokrát již opět ve své klasické délce (lehce přes 20 minut).

Aktuální Divadelní kurýr 34. z 3.června 2020

34. díl podcastu Divadelního Kurýra Petra Matouška a jeho čtyř divadelních Postrachů (Brbly, Vokna, Posměchu a Sípáka) obsahuje v rubrice „Rozhovory“ rozhovory s Divadýlku na dlani geograficky nejbližšími, spřátelenými divadly. Dále pak nezbytnou pozvánku na červnová představení Divadýlka samotného. A navíc k tomu ještě jednu mimodivadelní, však kulturní, pozvánku na zámek v Bělé pod Bezdězem.

Petr Matoušek vyzpovídal představitele rovnou třech divadelních souborů z okolí: Mílu Masopusta z DS Tyl Bakov nad Jizerou, Tomáše Sedláčka z DS Dobrovít z Dobrovic a principálku Ditu Krčmářovou z Divadelního klubu Jirásek z České Lípy. Každý z nich dostal tři otázky:

Můžete se tak dozvědět, který ze souborů si během nucené covidové přestávky udělal nechtěné volno; který z nich nazkoušel a nastreamoval na svém facebooku zcela novou rozhlasovou hru „Nákaza“, jež si i sám napsal; který přenesl plánovanou (však zrušenou) Slam poety do on-line prostoru; a který z nich úkoloval herce různými domácími cvičeními (grimas, gest atd.) – které poté pro radost všech na fb vyvěsil.

Nechte se pozvat bakovským souborem Tyl a českolipským Jiráskem na jejich červnová představení. A nalákat na odloženou premiéru na říjen Jezinek bezinek souboru Dobrovít.

Petr Matoušek samozřejmě nezapomíná ani na své domácí Divadýlko na dlani a zve na svá červnová představení nejen do Mladé Boleslavy, ale i na zámek do Kosmonos.

Kromě divadla se tentokrát v podcastu objevuje i jiná kulturní výzva: pozvánka na přednášku konanou 6. června na zámku v Bělé pod Bezdězem. Na přednášce si vyslechnete příběhy městských bran a historii Bezdězu. Součástí přednášky je i představení nové audioknihy autora Karla Sellnera Tajemný rytíř, namluvené samotným Petrem Matouškem.

Pro lepší představu je součástí podcastu i krátká, pěti minutová ukázka jedné z povídek z audioknihy.

Kdo je Petr Matoušek?

Autor a hlasový průvodce Divadelního kurýra? Dozvíte se snadno klikem na jméno v nadpisu výše uvedené. Odkaz vás svede na Petrův profil na stránkách mladoboleslavského Divadýlka na dlani, jehož je Petr Matoušek zakladatelem a principálem.

Petr Matoušek má v sobě velmi činorodého divadelního ducha. Tak činorodého, že snad nikdy nespí: hraje, režíruje a poslední dobou si i sám hry sepisuje.

Proč forma podcastu?

Jeho aktivní divadelní činnost mu však nestačí. O veškerém dění uvnitř svého souboru (ovšem zdaleka ne jen uvnitř) má potřebu fanouškům a potenciálním divákům referovat. A to písemně: na svém blogu Do zákulisí, a hlasově – právě na podcastu Divadelního kurýra. Jedná se tedy o jakýsi doplněk jeho blogu určený pro ty z nás, kteří preferují jako zdroj informací na místo textu hlas.

Hlas Petr Matoušek používá často. Na příklad v místním rozhlase nebo jako moderátor akcí. Takže si podcast nenechte ujít.

Divadelní kurýr, podcast, začal vznikat v říjnu roku 2019 jako informační vhled do dění souboru Divadýlka na dlani v Mladé Boleslavi a postupně rozšiřuje svůj informační záběr na dění v amatérském divadle vůbec. Doufejme, že mu nedojde jen tak dech a bude se rozvíjet dál.

Přečtěte si náš rozhovor s Petrem Matouškem. Dozvíte se víc.

Mrštíkovo divadelní jaro Boleradice - program a vstupenky banner
Na jaký nejbližší festival vyrazit? Mrštíkovo divadelní jaro