Rozhovory

Amadis pojede od Silvestra do Silvestra

Hvězda moravského souboru Amadis září na amatérském divadelním nebi již od roku 1997. Je s ním spojena především výrazná divadelní osobnost Josefa Širhala. A právě s ním jsem si povídal přibližně tři týdny před premiérou jejich nové inscenace, komedie autora Jakuba Zindulky Od Silvestra do Silvestra.


Od Silvestra do Silvestra – synopse hry

Manželé Juklovi jsou dlouholetými přáteli manželů Tupých. Květa a Růžena pracují ve stejné mateřské školce, Míra a Radim jsou inženýři ve stejném výrobním podniku. Proto není divu, že se jako každý rok chystají strávit silvestrovskou oslavu pohromadě. Ale tentokrát zajde pod vlivem alkoholu vtipkování dam o neschopnosti mužů a stesky mužů na nepochopitelnost žen příliš daleko. Crazy komedie o (téměř) nepřekonatelných rozdílech mezi muži a ženami od Jakuba Zindulky.
Režie: Tomáš Hradil. Hrají: Jana Lautrbachová, Radka Schardová, Tibor Bíbel, Josef Širhal. Premiéra 17. 10. 2022.

Jeden poměrně známý divadelní lektor nedávno nazval Amadis pseudonymem Spojené soubory okolobrněnské. Připadá ti ten název odpovídající? Jak to vlastně nyní s Amadisem je?

JŠ: Hej, tak to jsem ještě neslyšel, ale líbí se mi to. Vlastně to tak totiž opravdu je. Kolem Brna je spousta výborných souborů a i pro diváky je dobré, když se tváře herců mění. Faktem ale je, že Amadis už spoustu let nepracuje jako klasický divadelní soubor, ale spíš projektově, a tak je vždycky potřeba najít lidi, kteří se do dané inscenace typově hodí.

Vím, že komedie je doménou Amadisu, a také vím, že se nebojíte i experimentů. Tentokrát se ale asi jedná opět o tradiční komedii, řekněme situační?

JŠ: Komedie jsou pro nás nejdůležitější. Fungujeme od roku 1997 a nikdy za tu dobu jsme nepotřebovali žádné dotace – vždycky jsme se jako soubor uživili z peněz, které jsme vydělali tím, že na nás lidi chodí. Protože jsme loni z repertoáru definitivně stáhli crazy komedii Úžasná svatba, potřebovali jsme podobnou komedii, která tenhle titul nahradí, a tahle se k tomu přímo nabízela. Počítáme s tím, že poroty na divadelních festivalech nebudou z tohoto titulu zrovna nadšené, ale zato očekáváme, že by tahle konverzační komedie měla přitáhnout spoustu lidí všude tam, kam se s ní vydáme.

Spojené soubory „okolobrněnské“

Jak to bylo s výběrem obsazení? Měli jste jasno, nebo si herci sami hru obsadili?

JŠ: V polovině ledna za mnou přišel můj kamarád a dlouholetý herecký kolega Tibor Bíbel a řekl mi: „Právě jsem u nás na vesnici u místních ochotníků viděl komedošku, která se ti bude líbit. Určitě si objednej text k pročtení.“ Tak jsem si objednal text na přečtení a už po prvních pár stránkách jsem věděl, že tohle je ta pravá komedie, co nahradí Úžasnou svatbu. Pak už zbývalo jen to, abychom se domluvili na obsazení. Radka Schardová se typově nabízela automaticky, takže zbývala už jen jedna postava, kterou jsme typově potřebovali obsadit. A s tím nám pomohla Radka, která přivedla svou kamarádku a hereckou kolegyni ze souboru Janu Lautrbachovou… a najednou jsou z toho zase ty Spojené soubory okolobrněnské, o kterých jsi mluvil. Něco na tom teda fakt bude.

Chceme si každou hru dělat po svém

Autor je poměrně známý herec a režisér Jakub Zindulka. Text jste hledali, nebo se nějak naskytl? Viděli jste jeho zpracování od plzeňské „SPODINY“?

JŠ: Ne, neviděli a zatím vidět nechceme. Chceme si každou hru dělat po svém. Až se inscenace usadí, tak se na ni rádi podíváme i u „konkurence“, ale určitě bychom se nechtěli nechat ovlivnit.

Herci nejsou z jednoho hnízda, jak tomu zpravidla bývá u jiných souborů. Jak probíhalo, nebo probíhá zkoušení, kde jste zkoušeli, byli nějaké komplikace?

JŠ: To je náš největší problém a vždycky byl. Kromě toho, že jsme z různých míst, všichni jsme pracovně hodně vytížení, a navíc máme doma malé děti. A aby toho nebylo málo, nás režisér Tomáš Hradil bydlí 100 kilometrů od nás (až za Olomoucí), takže se s ním potkáváme na takových „koordinačních“ celodenních zkouškách, zatímco na těch normálních se snažíme zapracovat věci, které od nás chtěl, aby na nás příště nebyl zlý. Nevím, jak jinde, ale u nás v souboru míváme na přípravu nové hry většinou kolem patnácti zkoušek.

Vždycky zapojíme nějaký netradiční scénografický prvek

JŠ: Dost mi to ale připomíná jednu inscenaci, kterou jsem zkoušel s profesionálními herci, a kterou bylo nutné nazkoušet za 6 půldenních zkoušek, protože víc času prostě nebylo. A navíc lidi vůbec netuší, že v profesionálních divadlech bývá vždycky zkoušek málo (deset až dvanáct) a herci to pak už musí uhrát. Takže se vlastně můžeme cítit jako opravdoví profíci.

Od Amadisu pamatuji i inscenace s velmi nápaditou a leckdy překvapující scénografií. Tentokrát zřejmě nic překvapivého očekávat nemůžeme. Nebo se mýlím?

JŠ: Pro Amadis je typické, že kulisy bývají minimalistické a spíš chceme, aby všechno uhráli sami herci – pomocí svých schopností. Vždycky ale zapojíme nějaký netradiční scénografický prvek a ani tahle komedie nebude výjimkou. Troufám si říct, že jsme vymysleli variabilní horizont, jaký v divadle ještě nikdo nepoužil (nebo aspoň o tom nevím). A co přesně to bude? Přijďte se podívat.

Plakát k inscenaci Od Silvestra do Silvestra
Plakát k inscenaci Od Silvestra do Silvestra

Na premiéru je vyprodáno!

Na které datum plánujete premiéru a chystáte se s inscenací vyrazit i na soutěžní či nesoutěžní divadelní přehlídky? Máte nějaké „tradiční štace“?

JŠ: Premiéra je naplánovaná na 17. 10. 2022 v brněnském Café Práh. Tady bych chtěl poděkovat našim fanouškům, protože lístky na premiéru byly vyprodané už víc než měsíc předem a už teď prodáváme do Brna lístky na listopad. Kromě toho máme naplánované další akce mimo Brno až do konce roku. Na jaro plánujeme účast na přehlídkách (např. Boleradice). Co se tradičních štací týče, každý rok jezdíme např. do Přerova, Českých Budějovic, atd.

Tématem hry jsou vlastně partnerské vztahy. To přináší i v životě vtipné okamžiky. Zažili jste sami něco, co by se dalo zpracovat na divadle?

JŠ: Tahle inscenace je vtipnou reflexí všeho, co se v manželství děje každý den. Jsou tam chvíle, kdy se v publiku budou smát hlavně ženy, a zanedlouho poté se budou řehtat na celé kolo jejich partneři, zatímco ony si budou říkat: „Co ti na tom přijde vtipný, ty blbče. To je jak u nás doma.“ A navíc každý z nás čtyřech na jevišti jsme si tam přinesli pár věcí, které máme doma, a které nás občas na našich partnerech baví a občas štvou.

Co plánujete v Amadisu dál, na co se můžeme těšit?

JŠ: Plánů je hodně. Chtěli bychom připravit novou hru pro děti (tady mám hned několik nápadů). V plánu je další komedie – text mám v šuplíku, jen na něj zatím není čas. A taky plánujeme thriller, který jsme rozezkoušeli za Covidu, ale pak na něj taky nebyl čas, takže se dozkoušení a premiéra odsunula. V roce 2023 bychom ale minimálně dvě nové inscenace stihnout měli.

Více informací k programu a souboru najdete na webu AmadisAmadis facebooku.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!