Rozhovory

Klub divadelních rváčů? S Jaromírem Hruškou!

Dvaadevadesátý Jiráskův Hronov nabídne, kromě klasického Problémového klubu, také zcela nový prostor pro diskuzi pod názvem Klub divadelních rváčů. O čem se bude na klubu diskutovat? Odkdy dokdy probíhá? A jak se liší od klasického Problémového klubu? Tak přesně o tom jsem si povídal s jeho lektorem Jaromírem Hruškou (režisérem a dramaturgem).


Jaromír Hruška je absolvent DAMU v Praze, oboru režie činoherního divadla. Absolvent kurzů o práci K. S. Stanislavského, M. Čechova i představitelů tzv. ruské divadelní avantgardy konaných v Moskvě. Jeho studentská režijní práce (inscenace Shakespearova Mnoho povyku pro nic) se hrála i na Festivalu divadelních škol německy mluvících zemí v Mnichově. Režisér 25 celovečerních inscenací autorů světové i české dramatické literatury. Je autorem většiny úprav dramatických i nedramatických textů ke svým inscenacím. Autor a režisér úspěšných nových původních českých komedií ze současnosti „HOTEL BLACKOUT“, „NÁVRAT DO HOTELU BLACKOUT“, „LOVE…, SORRY!“, a „SORRY … BABY!“. V současné době působí jako dramaturg a zástupce ředitele Městského divadla v Českém Krumlově, od roku 2022 také jako dramaturg a produkční Dusíkova divadla v Čáslavi.

Divadelní rváči vs. Problémový klub?

V popisu klubu stojí, že proběhnou diskuse nad „čerstvě zhlédnutými představenými“. Jak se Klub divadelních rváčů (dále jen KDR) liší od klasického Problémové klubu?

JH: Doufám … že v celkovém pojetí … otevřenosti … emocionalitě … nekorektnosti a především v tom, že ho založíme na „rozboru“ našeho divadelního vnímání představení daných inscenací. V našem procesu nezačínáme od „problému“, ale impresí … tedy bezprostředním dojmem z inscenace.

Budeme se zabývat tím … proč na nás inscenace zapůsobila … či nezapůsobila … kdy ano … kdy ne … atp. Co nás naštvalo … co nám bylo úplně jedno … co nás „dostalo“ a nadchlo … čeho jsme si ani nevšimli. Budeme se s tím „rvát“. Stejně tak jako se s tím „rvali“ tvůrci inscenací. A možná na konci večera dojdeme k tomu … kde je „problém“ … A možná taky dojdeme k tomu … že někdy nemusí být jen v inscenaci … ale v tom i v tom, jak jsme schopni či neschopni ji vnímat. Anebo dojdeme k tomu … že v nás … jako divácích … ten „problém“ fakt není!!! Nebudeme zkoumat pouze inscenaci, ale i sami sebe. A někdy i za zvuku hudby … ale to je překvapení.

(Sebe)poznání?

Co je tedy hlavním cílem KDR?

JH: Budeme se učit divadelnímu vnímaní jako diváci i jako tvůrci. A podávat o tom zprávu. Obojí je nesmírně důležité. Ona anoncovaná nekorektnost je míněna především tak, že se nebudeme tvářit, že se na jevišti něco nestalo. Nevezmeme „korektor“ a nevymažeme nic z inscenace. A budeme o tom mluvit. Pokud nás to něčím zaujalo či upoutalo. V pozitivním i negativním smyslu. A ještě se pokusíme být u toho zábavní! Prostě si to užijeme!

Na jakou věkovou skupinu klub míří? Má nějaké kapacitní omezení?

JH: Vzhledem k pokročilé hodině a otevřené formě diskuse … řekněme: 14+. Kapacitní omezení „ Klubu rváčů“ je dáno pouze povolenou kapacitou sálu, v němž bude probíhat.

Nabídka a idea

Jak vznikl nápad realizovat tento klub? Šlo o nabídku Jana Julínka směrem k tobě, nebo jsi ho s konceptem oslovil ty?

JH: Honza Julínek mě letos oslovil s nabídkou vést Diskusní seminář. Nový koncept a přeformátování na „Klub divadelních rváčů“ byla moje idea.

Odrazí se dění na KDR ve festivalovém zpravodaji? Byť třeba jen stručnou formou … přece jen se to nabízí i jako propagace dalších setkání.

JH: Ano … plánuji se dohodnout s redakcí zpravodaje na speciální rubrice. Říkejme jí pracovně: „Výkřiky z Klubu rváčů“.

Termín a místo konání

Odkdy a dokdy klub trvá? Kde bude místo setkávání? Musí se někam hlásit svoji účast nebo prostě stačí „přijít“?

JH: Začínáme tuším v neděli 31. 7. 2022 a poslední „dýchánek“ bude v pátek 5. 8. 2022. Začátky klubu se plánují od 22.00 hodin a maximální koncový čas je v 0.00 hodin. Délka bude odviset od viděného materiálu a „náboje“ diskutujících. V každém případě na každý „Klub rváčů“ beru vlastní „náboje“ s sebou. Schůzky proběhnou na Malém sále Jiráskova divadla stejně jako PC. Diskuse bude otevřená … a to velmi! Hlásit se nikdo nikam nemusí … Jen je nutné „přijít“!

Malý sál Jiráskova divadla - Foto: Ivo Mičkal
Malý sál Jiráskova divadla – Foto: Ivo Mičkal

Hosté?

Přizveš na klub také nějaké hosty, například z řad tvůrců rozebíraných inscenací? Pokud ne, tak proč?

JH: Speciálním hostem bude každý … kdo se s námi podělí o svoje vnímání z představení zhlédnutých inscenací a zabojuje o „výkřik večera“. Všichni tvůrci inscenací jsou v „Klubu divadelních rváčů“ srdečně vítáni a doufám, že se za svoje inscenace budou „rvát“.

Tvá režie (Vernisáž, DS VOJAN Libice nad Cidlinou) se probojovala do hlavního programu. Těšíš se na případnou kritiku z řad „divadelních rváčů“ – frekventantů tvého klubu? Nebo Vernisáž takticky „přeskočíš“?

JH: Tak vzhledem k tomu … že v inscenaci „účinkuješ“ … je Tvá otázka velmi roztomilá. Ale k odpovědi … nic se „přeskakovat“ ani „podlézat“ či „obcházet“ nebude. Inscenace Vernisáže bude v řádu nastavené nekorektnosti klubu na programu našeho společného „vnímání“ a už se na to … nejen jako inscenátor … moc těším!

Skvělé, děkuji za rozhovor!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!