Rozhovory

FEMAD 2022 nabídne nové tváře

Blíží se 51. ročník divadelního festivalu FEMAD Poděbrady. Uskuteční se od 8. do 11. září 2022 v prostorách poděbradského Divadla Na Kovárně a zámku. V dnešním rozhovoru se krátce ohlédneme za jubilejním 50. ročníkem, představíme jednotlivé semináře ročníku letošního a také poodhalíme část jeho programu. Pozvání k rozhovoru opět přijala Jana Langr, ředitelka festivalu.


O přijímání změn

Ještě předtím, než dojde na otázky okolo seminářů letošního FEMADu, pojďme se ohlédnout za minulým ročníkem. Byl jubilejní, přinesl spoustu změn. Zajímá mě, jak na ně návštěvníci festivalu reagovali. Začněme grafickými proměnami (logo, plakát, brožura) a novou podobou skleněných ocenění – jaké byly ohlasy na tyto vizuální změny? 

JL: U všeho, co nějakou dobu funguje a existuje v ustálené podobě, platí, že když přijdou změny, tak se najde někdo, kdo s nimi nesouhlasí. Nepřijímá podle mě fakt, že je potřeba nějaké aspekty obměňovat, a tak je udržovat stále při životě, aktualizovat je. Musím říct, že jsem byla překvapena, že těchto nesouhlasných zpětných vazeb bylo minimum. Na to, že máme nové krásné ceny od Františka Jungvirta, který letos třeba také navrhl ceny pro Google, jsem slyšela jenom chválu. Ceny jsou světové a jedná se o designovou záležitost, která má svoji hodnotu a ta bude stále růst. Mám z této spolupráce obrovskou radost. 

Moderování besed

Pak došlo na výměnu na pozici moderátora besed. Jak se etabloval Jakub Charvát?

JL: Kuba Charvát se v kruhu rozhodně neztratil, má skvělý dar formulovat myšlenky. Takže se besedy výrazně nezměnily. Lála Langr je stále aktivním řečníkem, nově však může říct svůj názor, což je myslím také velmi dobře.

Ředitelský post

V neposlední řadě pak byla změna na pozici ředitele festivalu. Jak vnímáš svůj první ročník v ředitelském křesle? Podařilo se vše, co bylo k jubileu naplánováno? 

JL: Festival je živý organismus, musí se rychle reagovat na problémy, které vyvstanou, a nezmatkovat. Tohle mám nějak od přírody automaticky dáno, že vše řeším s chladnou hlavou. Takže pokud nějaké problémy vyvstaly, rychle se zase zahladily i díky skvělému týmu DS Jiří, který mám kolem sebe. Improvizovat umíme během festivalu lépe jak na jevišti. Musím tedy říct, že já jsem byla spokojená. To, že jsem den před festivalem ještě rychle hledala náhradu za vypadlé nedělní představení, je prostě taková roztomilá kratochvíle, která k tomu patří.

Semináře na FEMAD 2022

Při loňském, jubilejním, ročníku nabídl FEMAD celkem 5 seminářů. Kolik jich bude letos?

JL: Letos nabízíme tři hlavní semináře zaměřené na režiséra a herce, na herectví a dramaturgii. K tomu se nám opět sejde ADA se svojí režisérskou školičkou a pro mladé divadelníky z Polabí se opět otevře diskuzní klub. Bohužel stále máme problémy sladit termíny s ÚJOPem a bojujeme s prostory. Loni těch 5 seminářů bylo nad rámec zájemců a někomu pokulhával počet seminaristů. Proto jsem rozhodla, že bude seminářů méně, abychom neřešili neustále prostory a aby se adekvátně naplnily.

Odcházení

Na letošním ročníku přehlídky Žlutické divadelní léto oznámil Ruda Felzmann definitivní konec svých lektorských účastí na přehlídkách. Kdo po něm na FEMADu převezme dramaturgický seminář?

JL: Ruda Felzmann je nepřehlédnutelnou součástí FEMADu a samozřejmě nás moc mrzí, že se rozhodl ukončit svoje působení na festivalech, i když tomu samozřejmě rozumím a za veškerou jeho práci nejen pro FEMAD si ho velmi vážím. Dramaturgického semináře se letos chopí Petr Hanák, herec z brněnského divadla Polárka. Je absolventem JAMU a krom Brna má rád poezii, komiksy, výlety, hořkou čokoládu, westerny Sergia Leoneho, ale hlavně divadlo! Na tuhle spolupráci se moc těším a věřím, že Petr bude sympatickým přírůstkem do naší femadí rodiny.

Dramaturgický seminář Petra Hanáka | FEMAD 2022
Dramaturgický seminář Petra Hanáka| FEMAD 2022
Další nové jméno

Nabídne letošní FEMAD ještě nějaké další „nové“ jméno?

JL: Jsem ráda, že na FEMADu konečně také k vedení semináře dostává prostor báječná žena Věra Kmochová. Její seminář se zaměří na vztah režiséra a herce a samotné režie v amatérském divadle, kde se často tyto dvě role překrývají.

Věra Kmochová a význam režie pro současné amatérské divadlo | FEMAD 2022
Věra Kmochová a význam režie pro současné amatérské divadlo | FEMAD 2022

A co pomyslné „FEMADí stálice“?

JL: Po loňském náhlém zdravotním problému Jiřího Hromady, kdy jsme museli jeho seminář zrušit pár dnů před festivalem, si ho letos zájemci mohou dopřát. Seminář se zaměří na samotné herectví, ve kterém je Jiří odborník na slovo vzatý.

Herecký seminář Jiřího Hromady | FEMAD 2022
Herecký seminář Jiřího Hromady | FEMAD 2022

Co Petr Kracik? Ivo Kristián Kubák nebo Václav Špirit?

JL: Petr Kracik na nás bude myslet z Těšínského divadla, 10. září má premiéru Divé Báry. Sice ji nerežíruje, ale má supervizi nad hostujícím režisérem. Václav Špirit a Ivo Kristián Kubák na festival dorazí a opět se aktivně zapojí do besed v kruhu.

Dočkáme se i Lálova diváckého diskuzního klubu, který měl loni svoji premiéru? Připomeň, prosím, jeho podstatu.

JL: Diskuzní klub Lály rozhodně bude. Je to výborná cesta, jak nalákat lidi k divadlu a pootevřít některá dvířka v jejich mysli, aby divadlo začali vnímat trochu jinak a více o něm přemýšleli. Snažíme se tak do DS Jiří získat nové zájemce o amatérské divadlo a utužovat stavbu spolku o nové podpěry.

Divácký klub pod vedením Ladislava Langra | FEMAD 2022
Divácký klub pod vedením Ladislava Langra | FEMAD 2022

Kde a jak se zájemci mohou přihlásit? A do kdy?

JL: Prostřednictvím formuláře do konce srpna na facebookových stránkách FEMADu nebo klidně rovnou pište na femadpodebrady@gmail.com a vše společně doladíme.

Program pro FEMAD 2022

Díky předkolu v Kroměříži má letošní FEMAD prvního jistého účastníka (inscenaci LEV V ZIMĚ – Divadlo Stodola Jiříkovice). Na další účastníky programu si musíme počkat po skončení Pikniku Volyně. Zeptám se ale na doprovodný program. Ten loni nabídl KALD DAMU a také skvělé Losers Company. Jaký bude letošní doprovodný program?

JL: Momentálně mám ve hře dvě želízka, mezi kterými se rozhoduji, kdo bude letos inspirativní představení. Vše se bohužel v poslední době odvíjí od financí a s naším festivalem to není jinak.

Lev z zimě - první inscenace letošního FEMADu, postup z Festivalu Ludmily Cápkové v Kroměříži
Lev z zimě – první inscenace pro FEMAD 2022, postup z Festivalu Ludmily Cápkové v Kroměříži

Cena Pavla Boška

V loňském roce jste představili Cenu Pavla Boška. Jde o cenu za celoživotní přínos amatérskému divadlu s přihlédnutím na formování festivalu FEMAD. Laureátkou se stala Helena Vondrušková. Kdo cenu převezme letos? Můžeš alespoň naznačit? Z kolika jmen vybíráte? Žena, nebo muž?

JL: To je právě krása této ceny, že do posledního okamžiku ani sám oceněný neví, že cenu převezme, takže určitě neprozradím, kdo to letos bude. Ale je myslím jasné, že je potřeba oceněné trochu genderově vyvažovat. Na stole je vždycky několik jmen, loni poprvé jsem měla možnost přímo rozhodnout, kdo to bude. Jakmile padlo jméno Helena Vondrušková, okamžitě to ve mně zarezonovalo, a věděla jsem, že to je správná volba. Helenu od mládí na divadelních prknech obdivuji, její noblesa musí dosáhnout i na diváky v poslední řadě sálu. Helenin přínos pro FEMAD je pro mě nezpochybnitelný.

Cena Pavla Boška - laureát Helena Vondrušková
Cena Pavla Boška – laureát Helena Vondrušková

Děkuji za rozhovor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!